دوره 4، شماره 15 - ( فصلنامه نقد کتاب اطلاع‌رسانی و ارتباطات 1397 )                   جلد 4 شماره 15 صفحات 223-213 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


چکیده:   (1428 مشاهده)
در دنیای رقابتی امروز، کشورها به‌منظور تقویت اقتدار ملی خود در تلاش‌اند تا در زمینه­ های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی ارتقاء یابند. آیین‌نامۀ ارتقاء اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها و مراکز علمی‌ـ‌تحقیقاتی نیز با ارزیابی مستمر و مداوم جامعۀ علمی، به‌منظور ارتقاء کیفی آنان، می‌تواند نقش مهم و برجسته‌ای در پیشرفت و توسعۀ فرهنگی کشور داشته باشد. هدف این مطالعه نقدی بر آیین‌نامۀ ارتقاء اعضای هیئت‌علمی دانشگاه­ها و مراکز علمی‌ـ‌تحقیقاتی کشور است تا در این راستا ضمن آسیب­شناسی آن راهکارهایی را در قالب پیشنهاد ارائه کند. مطالعۀ حاضر به‌لحاظ هدف کاربردی است و ازطریق مطالعۀ متون مربوط و بررسی آیین­نامه­های موجود در این زمینه انجام شده‌است. در این مطالعه ضمن بررسی آیین‌نامۀ ارتقاء، چالش­ های آن به‌تفصیل بیان و راهکارهایی جهت بهبود آن­ها پیشنهاد شده‌است. پس از بررسی و مطالعه مشخص شد، بین آیین‌نامۀ مصوّب و خط­مشی و استراتژی دانشگاه­ها گاهی تناقض‌هایی مشاهده می­ شود و به‌ تبع این تناقض، یکدستی در اجرای آیین­ نامه در میان دانشگاه ­ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی گوناگون دچار لغزش می­شود. اجرای آیین‌نامۀ ارتقاء در مواردی تحت‌تأثیر سلیقه­ ها و سیاست­ های گوناگون دانشگاه­ ها و افراد به شیوه ­های متفاوتی اجرا می­شود.
 
متن کامل [PDF 313 kb]   (291 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1397/4/9 | پذیرش: 1397/4/9 | انتشار: 1397/4/9

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.