دوره 3، شماره 10 - ( فصلنامه نقد کتاب اطلاع رسانی و ارتباطات 1395 )                   جلد 3 شماره 10 صفحات 94-75 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


چکیده:   (4018 مشاهده)

کتاب رسانه‌های اروپایی: ساختارها، سیاست‌ها و هویت را استیلیانوس پاپاتاناسوپولوس و رالف نگرین، دو پژوهشگر شناخته‌شده حوزه ارتباطات نوشته‌اند، که با زبانی شیوا خواننده را با مسائل «اقتصاد سیاسی رسانه‌ها در اروپا»، «اروپاسازی رسانه‌ها» و «پروژه فرهنگی- سیاسی اروپا» آشنا می‌کند. آنان با توصیف مسائل، پویایی‌ها و واقعیت‌های بخش رسانه‌ای اروپا با ترکیب جدیدترین اطلاعات درخصوص این عرصه، کوشیده‌اند تا به این سوال پاسخ دهند که آیا شاهد ظهور رسانه‌های اروپایی هستیم یا آنچه می‌بینیم تنها دنباله مجموعه‌ای از رسانه‌های داخلی مجزاست که در یک بستر اروپایی پدید می‌آیند؟ این کتاب به سه بخش تقسیم شده‌است. بخش اول درباره ساختار رسانه‌های اروپایی است و نگاهی کلی به عملکرد این رسانه‌ها دارد. فصل دوم به دنبال توصیف برخی ابعاد ساختاری اولیه رسانه‌ها در اروپاست. این فصل مروری دارد به ویژگی‌های مشترک و نیز ویژگی‌هایی که سیستم‌ها را از یک‌دیگر و از سایر نقاط جهان تفکیک می‌کند و فصل سوم به بحث درخصوص تحولات رسانه‌های نوین در اروپا، به‌ویژه در حوزه‏های تلویزیون دیجیتال، نفوذ اینترنت، توسعه تلویزیون‌های اینترنتی و تلویزیون‌های همراه می‌پردازد.

متن کامل [PDF 564 kb]   (29 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1395/10/1 | پذیرش: 1395/10/1 | انتشار: 1395/10/1

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.