دوره 3، شماره 9 - ( فصلنامه نقد کتاب اطلاع رسانی و ارتباطات 1395 )                   جلد 3 شماره 9 صفحات 101-87 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


چکیده:   (2633 مشاهده)

مباحث بسیاری دربارۀ تأثیرات جهانی‌شدن بر آگاهی و سطوح رفتار اجتماعی مطرح شده است. هدف از نگارش این کتاب، نشان‌دادن مناسبات مهمی است که میان خبرگزاری‌ها و ساختارهای سیاسی - اقتصادی ملی در راستای جهانی‌شدن وجود دارد. خبرگزاری‌ها از مهم‌ترین سازمان‌های بین‌المللی و نهادهای رسانه‌ای جهان و در زمرۀ اولین مؤسسات چندملیتی و فراملی جهان به شمار می‌آیند. یکی از موضوعات مهم این کتاب، بررسی گسترش خبرگزاری‌هایی است که الگوهای اقدامات رسانه‌ایِ فراملی یا چندملیتی را به شکل عمومی یا خصوصی ارائه می‌کنند. کتاب جهانی‌شدن اخبار یک کتاب انتقادی برای تشریح کاربردهای سلطه‌جویانۀ خبرگزاری‌های بزرگ غربی در توسعۀ نفوذهای امپریالیستی است. نویسندگان و ویراستاران با شرح عملکرد خبرگزاری‌های بزرگ غربی و حرکت‌های مقابله‌جویانه با سلطه‌جویی‌های آن‌ها، به‌ویژه تلاش‌های دودهه‌ای اعضای یونسکو در ایجاد «نظم نوین ارتباطی و اطلاعاتی در جهان»، می‌کوشند نقش و اهمیت این آژانس‌ها را در شکل‌دادن به جهان کنونی و رقابت‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و فرادستی‌ها و فرودستی‌های کشورهای جهان در سایۀ حاکمیت اطلاعاتی خبرگزاری‌های غربی تبیین کنند. در این نوشتار ضمن معرفی کتاب، قوت­ها و کاستی­های محتوایی و ترجمه­ای اثر مورد بررسی قرار گرفته و درنهایت پیشنهادهایی برای ساماندهی انتخاب و ترجمۀ این­گونه آثار و رشد کیفی انتشارات کشور ارائه شده‌است.

متن کامل [PDF 462 kb]   (51 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1395/6/10 | پذیرش: 1395/6/10 | انتشار: 1395/6/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.