دوره 2، شماره 7 و 8 - ( فصلنامه نقد کتاب اطلاع رسانی و ارتباطات 1394 )                   جلد 2 شماره 7 و 8 صفحات 130-107 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


چکیده:   (3268 مشاهده)

مفهوم «گفتمان» در دو دهۀ اخیر به‌شدت مورد استفاده قرار گرفته است. اگرچه در این زمینه تعریف توافق‌شده‌ای وجود ندارد، به‌کارگیری آن، به‌ویژه به معنای یک فکر، اندیشه، سیاست، پاردایم و مانند آن که از ویژگی ایدئولوژیک و هژمونیک برخوردار باشد، در همۀ حوزه‌های علمی فراگیر شده است. روش‌های تحلیل گفتمان نیز اگرچه متعدد نیستند و از یک رویکرد کلان روش‌های کیفی برخوردارند، به دلیل اینکه درصددند گفتمان‌ها را تحلیل کنند، اهمیت بسزایی یافته‌اند و هدف اصلی آن‌ها کشف ناگفته‌های پنهان ورای نوشتارها و گفتارهاست.

   نقش زبان و زبان‌شناسی، قدرت و سیاست، جامعه‌شناسی و روان‌شناسی در این روش تحلیلی اهمیت بسزایی دارد. یکی از مهم‌ترین روش‌های تحلیل گفتمان، تحلیل پیام‌های رسانه‌ای به شیوۀ کیفی با توجه به متن و بافت‌های خلق متن است. اخبار در این زمینه از مهم‌ترین پیام‌های حامل بارهای معنایی زبانی، سیاسی، ایدئولوژیک و اجتماعی محسوب می‌شوند. به همین دلیل تحلیل گفتمانی اخبار چه از منظر زبان‌شناسی و چه از منظر اجتماعی و سیاسی برای کشف معانی آشکار و پنهان آن‌ها اهمیت فراوانی یافته است.

در این نوشته درصددیم یکی از کتاب‌های مهم این حوزه به قلم دکتر فردوس آقاگل‌زاده و دکتر رضا خیرآبادی را بررسی و ارزیابی کنیم و نیز برای غنی‌سازی بحث به «روش عملیاتی تحلیل گفتمان» (پدام) اشاره‌ای داشته باشیم.

متن کامل [PDF 620 kb]   (880 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1395/3/12 | پذیرش: 1395/3/12 | انتشار: 1395/3/12

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.